Mentorsprogrammet 2018/19

Programmet startar i oktober och vänder sig till dig som arbetar som ledare eller chef i Familjen Helsingborg.

Program

Kickoff och utbildning i samtalsteknik, 11 okt 2018

Vi går igenom programmets struktur och innehåll. Vi går igenom målbild, spelregler, mentorns roll, adeptens roll samt förslag på övningar.

Vad är ett förhållningssätt – och vad kännetecknar det coachande förhållningssättet? Spelregler i det coachande förhållningssättet; tex värderingsfrihet – och icke dömande attityd, verktyg såsom aktivt lyssnande, öppna och kraftfulla frågor.

Erfarenhetsutbyte, 7 feb 2019

En träff som bygger på mentorernas och adepternas erfarenheter, vi utbyter tips, tankar och idéer.

Ledarskapets utmaningar, 9 maj 2019

En träff som bygger på inspiration och diskussion kring ledarskapets utmaningar.

Avslutning och utvärdering, 10 okt 2019

Mentorn och adepten får reflektera över året som gått och blicka framåt.

Kontaktpersoner

Familjen Helsingborg, Ida Friberg ida.friberg@familjenhelsingborg.se
Bjuv, Sandra Billström sandra.billstrom@bjuv.se
Båstad, Anna Löfström anna.lofstrom@bastad.se
Helsingborg, Lina Lindner lina.lindner@helsingborg.se
Höganäs, Maria Ramberg maria.ramberg@hoganas.se
Klippan, Marianne Malm marianne.malm@klippan.se
Landskrona, Anette Sjöberg anette.sjoberg@landskrona.se
Perstorp, Ann-Charlotte Kvick ann-charlotte.kvick@perstorp.se
Svalöv, Cathrin Mårtensson cathrin.martensson@svalov.se
Åstorp, Sara Malmsjö sara.malmsjo@astorp.se
Ängelholm, Mikael Nyström mikael.nystrom@engelholm.se
Örkelljunga, Carita Gustafsson carita.gustafsson@orkelljunga.se

Translate

You can use Google Translate to translate the contents of familjenhelsingborg.se. To do that, select the language you would like to translate into in the list below.
Please bear in mind, since the Google Translate is an automatically generated translation, we do not take any responsibility for errors in the text.

Close